Conference Planning Committee Members

2016 NATIONAL CONFERENCE CHAIRS

Peter Harvey Headshot Bill Snipes Headshot
PETER C. HARVEY
Partner, Patterson Bellknap Webb & Tyler LLP
 
WILLIAM J. SNIPES
Partner, Sullivan & Cromwell LLP

2016 NATIONAL CONFERENCE DEVELOPMENT CHAIR

Natalie Lamarque Headshot
NATALIE LAMARQUE
Vice President & Associate General Counsel, New York Life Insurance Company

 

2016 NATIONAL CONFERENCE PROGRAM CONFERENCE CO-CHAIRS  

Hon. Denny Chin
US Court of Appeals, 2nd Circuit
Hon. Raymond Lohier
US Court of Appeals, 2nd Circuit
Hon. Ann Claire Williams
US Court of Appeals, 7th Circuit

2016 NATIONAL CONFERENCE EXECUTIVE COMMITTEE*

  • Hon. Raymond Lohier, United States Court of Appeals for the Second Circuit – Program Committee
  • Hon. Denny Chin, United States Court of Appeals for the Second Circuit – Program Committee
  • Hon. Margo K. Brodie, United States District Judge, Eastern District of New York – Program Committee
  • Hon. Pamela K. Chen, United States District Judge, Eastern District of New York –  Co-Chair of the Glass Ceiling and Voting Rights Panels  
  • Hon. William Francis Kuntz, II, United States District Judge, Eastern District of New York – Program Committee
  • Hon. Laura Taylor Swain, United States District Judge, Southern District of New York – Program Committee
  • Hon.  Analisa Torres, United States District Judge, Southern District of New York – Scholarship Committee Chair
  • Hon. Edgardo Ramos, United States District Judge, Southern District of New York – Program Committee
  • Hon. Kiyo Matsumoto, United States District Judge, Eastern District of New York – Gala Co-Chair
  • Hon. George Daniels, United States District Judge, Southern District of New York – Bar Association Outreach Committee
  • Hon. Sterling Johnson, United States District Judge, Eastern District of New York – Program Committee
  • Hon. Deborah A. Batts, United States District Judge, Southern District of New York – Program Committee
  • Hon. Gerald Bruce Lee, United States District Judge, Eastern District of Virginia – Program Committee
  • Hon. Andrew Carter, United States District Judge, Southern District of New York – CLE Credit Committee
  • Ghillaine A. Reid, Partner, Schoeman Updike & Kaufman LLP
  • Joel Motley, Managing Director, Public Capital Advisors
  • Rachel Pereira, Director of Equal Opportunity and Affirmative Action, Vassar College – Chair of Youth Track Program, Co-Chair Robes in Schools
  • John S. Siffert, Partner, Lankler Siffert & Wohl LLP – Co-Chair of Robes in Schools
  • Robert L. Capers, United States Attorney, Eastern District of New York, United States Department of Justice
  • Ralph C. Dawson, Of Counsel, Norton Rose Fulbright US LLP
  • Joi Thomas, Counsel, Legal Affairs, Sprout – Gala Co-Chair
  • Zakiyyah Salim-Williams, Chief Diversity Officer, Gibson, Dunn & Crutcher LLP – Publications

 

*For informational purposes, only